0

اخبار روز

پیشنهادات صادق خرازی به صدا و سیما – دامنه دی بی یو ایکس

فروردین ۲۲, ۱۳۹۷ در ۹:۵۶ ق.ظ توسط

خبرگزاری ایسنا: صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان در نامه‌ای ضمن تاکید بر ضرورت توجه رسانه‌ ملی به وظایفش بر طبق قانون های مشخص شده،پیشنهاداتی جهت بهبود حقوق معلولین در سازمان صداوسیما مطرح کرد
ساخت برنامه در شبکه‌های پرمخاطب (۱، ۲، ۳، نسیم) و در ساعات پرمخاطب برای توان‌خواهان.

ساختن برنامه‌هایی که موفقیت زندگی افراد دارای معلولیت را به‌طورمعمول و منطقی به تصویر بکشد.

حزب ندای ایرانیان بر اساس قانون اساسی و بندهای هفتم، نهم و دهم مرام‌نامه‌ی خود بر حفظ، احیا، ترمیم و دفاع از حقوق شهروندان علی‌الخصوص اقشار آسیب‌پذیر جامعه توجه داشته و به میزان توان و اختیارات قانونی در صیانت و پاسداشت از حقوق شهروندی این عزیزان همواره کوشیده است.

دعوت از کارشناسان خبره توان‌خواه در برنامه‌های کارشناسی صداوسیما به‌صورت گسترده در کنار دیگر کارشناسان.

تدوین دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های اجرائی برای مسئولین پخش استان‌ها جهت به‌کارگیری و مشارکت توان‌خواهان در تولید برنامه‌های تلویزیونی سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، هنری و غیره.

ایجاد فرصت برای ساخت برنامه تلویزیونی توسط معلولان و با مدیریت آن‌ها.

برنامه‌ریزی در حوزه اطفال دارای معلولیت: پر چالش ترین دوران در زندگی یک فرد دارای معلولیت، دوران کودکی است که هم با مواجهه ناآگاهانه اطفال دیگر روبرو می‌شود و هم دائم در حال مقایسه خود با آن‌ها می‌باشد. لذا پیشنهاد می‌گردد در برنامه‌ریزی برنامه‌های کودکان در سیما، بخش‌هایی برای توضیح این موضوع به زبان کودکانه در جهت توضیح موضوع و ایجاد اعتمادبه‌نفس در اطفال دارای معلولیت و هم برای اطفال دیگر در مواجهه با معلولین پیش‌بینی شود.

ایجاد فرصت جهت حضور و مشارکت توان‌خواهان در برنامه‌های مختلف تلویزیون در کنار افراد سالم؛ مانند برنامه‌های خبری، تفسیر خبر، گزارش‌های ورزشی، برنامه‌های طنز.

پیشنهادها:

جلوگیری از افراط‌وتفریط در برنامه‌های ساخته‌شده جهت معرفی معلولین (برخی از برنامه‌ها از معلولین سوپر قهرمان می‌سازند و برخی از برنامه به‌شدت آن‌ها را ضعیف نشان می‌دهند درحالی‌که برنامه بایستی بیان‌کننده واقعیت‌ها باشد)

ساخت میان برنامه، برنامه‌های کوتاه تلویزیونی، پویانمایی جهت نشان دادن زندگی توان‌خواهان

تشکیل یک کارگروه تولید برنامه‌های تلویزیونی مرکب از کارشناسان توان‌خواه و کارشناسان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران.

با این توصیف، با توجه به دستورات اکید دین مبین اسلام بر حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه و بر اساس منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در جهت توسعه‌ی عدالت اجتماعی و با توجه به ظرفیت‌های قانونی (قانون حمایت از حقوق معلولین مصوب ۱۳۸۳) که برای حمایت از توان‌خواهان تدوین گشته و وجود دارد و با عنایت به پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت (۱۳۸۷) حزب ندای ایرانیان پیشنهادهایی را به سازمان‌ها، نهادها و بخش‌های مختلف دولت و حاکمیت که برابر قانون موظف به ایجاد فرصت‌های لازم برای این بخش از جامعه هستند ارائه می‌نماید.

ساخت سریال و تله‌فیلم‌ها با محوریت توان‌خواهان و استفاده از هنرمندان توان‌خواه در این سریال‌ها (حتی‌المقدور در نقش‌های توان‌خواهان از بازیگران غیر معلول استفاده نشود).

توان‌خواهان عزیز، بخش بزرگی از جامعه را با جمعیتی بیش از یازده میلیون تشکیل می‌دهند و در بخش‌های مختلف بارها و بارها موجبات افتخار و سربلندی جامعه‌ی ایرانی و کشور عزیزمان را در عرصه‌های گوناگون ملی و بین‌المللی فراهم نموده‌اند. لکن به دلیل ویژگی‌های خاص این قشر از جامعه و نگاه نامناسب برخی از مسئولین و اشخاص جامعه، حقوق مدنی و اجتماعی ایشان در بسیاری از موارد به نحو شایسته موردتوجه قرار نگرفته و مغفول مانده است. همچنین فرصت‌های بایسته و شایسته‌ای در اختیار این بخش از جامعه از سوی حاکمیت، دولت و سازمان‌ها و نهادهای مسئول و ذی‌ربط نهاده نشده است که این امر اسباب ایجاد حس ناامیدی، دلسردی، نابرابری، بدبینی و انزوا را در این طبقه‌ی حساس فراهم ساخته و علاوه بر این امکان بهره‌برداری از توانایی‌ها و استعدادهای بالقوه این بخش از جامعه که می‌توانند با مشارکت فعال خود بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه را حل کنند از بین برده است.

خبرگزاری ایسنا: صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان در نامه‌ای ضمن تاکید بر ضرورت توجه رسانه‌ ملی به وظایفش بر طبق قانون های مشخص شده،پیشنهاداتی جهت بهبود حقوق معلولین در سازمان صداوسیما مطرح کرد.

سازمان صداوسیما به‌عنوان رسانه‌ی ملی برابر قوانین (قانون اساسی، قانون حمایت از حقوق معلولین و قانون خط‌مشی کلی و اصول برنامه‌های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران) وظیفه دارد تا از ظرفیت تمام طیف‌ها و اقشار گوناگون جامعه جهت رشد و ارتقا سطح سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مردم عزیز کشورمان بهره‌برداری کند. لکن با توجه به تلاش‌های سازمان محترم صداوسیما هنوز حضور افراد دارای معلولیت در برنامه‌های رسانه‌ی ملی به نحو شایسته و مطلوب محقق نگردیده و از تمام ظرفیت و توانمندی این قشر مظلوم اما محکم و استوار به‌طریق‌اولی و پسندیده استفاده‌نشده و چهره توان‌خواه به‌صورت واقعی و آنچه هست برای آحاد جامعه مشخص نشده است. بر این اساس حزب ندای ایرانیان با توجه به موارد مذکور، به‌صورت کارشناسانه و بر اساس قوانین، پیشنهادها و راهکارهای خود را جهت بهبود حقوق معلولین در سازمان صداوسیما ذیل این نامه بیان داشته است.

تکرار برنامه‌های پرمخاطب مانند طنزهای مختلف تلویزیونی و سریال برای ناشنوایان در ساعت مشخصی از روز.

 در بخشی از متن این نامه آمده است:

حزب ندای ایرانیان متعهد می‌گردد در حد توان و بر اساس اختیارات قانونی مددرسان مدیران و کارشناسان محترم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران باشد. از خداوند توفیق روزافزون و سربلندی برای شما و مدیران سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی را خواستارم.

برچسب‌ها

پاسخ دهید